منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 71140 | کل بازدید : 1542733 
دوشنبه ٢٨ خرداد ١٤٠٣
اخبار > راهنمای استفاده از ملاحظات اخلاقی در پایان نامه ها و طرح های پژوهشی
 


  چاپ        ارسال به دوست

راهنمای استفاده از ملاحظات اخلاقی در پایان نامه ها و طرح های پژوهشی

راهنمای استفاده از ملاحظات اخلاقی در پایان نامه ها و طرح های پژوهشی

راهنمای استفاده از ملاحظات اخلاقی در پایان نامه ها و طرح های پژوهشی
پژوهشگر محترم خواهشمند است موارد ذیل را در قسمت ملاحظات اخلاقی با توجه به موضوع مطالعه خود در نظر داشته و لحاظ نمایید:
*در خصوص استفاده از کدهای اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی دارای آزمودنی انسانی(کدهای 31 گانه)، لزومی به درج کامل این کدها نمی باشد و پژوهشگر تنها با در نظر گرفتن موارد منطبق با طرح تحقیقاتی به شرح آن بپردازد و از بیان عباراتی همچون متعهد می شود که بند شماره ... را انجام خواهم داد یا عبارات مشابه خودداری نماید.
*بیان کدهای اختصاصی اخلاق در پژوهش همچون گروه های آسیب پذیر، مطالعات کارآزمایی بالینی و غیره نیز همچون مورد بالا باید منطبق بر روش اجرای طرح تحقیقاتی بوده و از ذکر عبارات کلی و غیر هدفمند خودداری گردد. (کد های اختصاصی اخلاق درسامانه ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی قابل مشاهده می باشدethics.research.ac.ir)
*روش حفظ رازداری و حریم خصوصی آزمودنی ها در مطالعه، با توجه به نوع مطالعه متفاوت می باشد(استفاده از پرسشنامه، مصاحبه، تهیه فیلم و عکس از بیماران و غیره) که باید به طور کامل شرح داده شود. توجه شود از ذکر عبارت "پژوهشگران خود را متعهد به حفظ رازداری و حریم خصوصی می دانند" خودداری شود.
*در صورت استفاده از پرسشنامه استاندارد و ابزار، تصویر مجوز استفاده و ترجمه از مولف اصلی برای بومی سازی در کشور ایران دریافت و مستند آن در پروپوزال درج شود.
*در صورت استفاده از اسنادی مانند عکس، نمودار، جدول و ... به چاپ رسیده در کتب و مقالات علمی علاوه بر ذکر منبع تصویر مجوز استفاده از ناشر اصلی(ناشر کتاب و سردبیر مجله) ضروری می باشد.
* نمونه فرم رضایت آگاهانه تکمیل شده توسط آزمودنی یا مشارکت کنندگان در پروپوزال درج شود.
* پرسشنامه ای که جهت نمونه گیری آزمودنی و یا مشارکت کنندگان استفاده خواهد شد در انتهای پروپوزال آورده شود.


١٠:٠٧ - چهارشنبه ٢١ تير ١٤٠٢    /    عدد : ٢٦٧١٢    /    تعداد نمایش : ١٨٥خروج